Kulak Estetiği

Karşıdan bakıldığında kulakların kafanın her iki yanından normalden fazla görünür halde olması durumu kepçe kulak olarak adlandırılır. Çocukluk çağından itibaren yapılabilen kepçe kulak düzeltme ameliyatları ile bu sorunu ortadan kaldırmak mümkündür.

Çocuklar, 4 yaşındayken kulak gelişimi yüzde 80 oranında tamamlanır. Kepçe kulak ameliyatının ise erken çocuğun lokal anesteziye dayanabileceği, kendini bildiği zaman yapılması önerilir. Çocuğun sosyal gelişimi de göz önüne alındığında 7 yaşından itibaren yapılması uygundur. Ancak ameliyat kararı verilirken hastanın kulağında ne kadar “kepçelik” olduğu önemli bir faktördür. Okul döneminde arkadaşları tarafından alay edilen, psikolojik olarak etkilenen çocuklara daha erken yaşta da ameliyat uygulanmasında bir sakınca yoktur. Ameliyatta üst yaş sınırı ise yoktur hastanın istediği her yaşta operasyon yapılabilir.

Kepçe Kulak Ameliyat Süreci

Kepçe kulak ameliyatlarında genellikle lokal anestezi tercih edilir. Ancak hasta küçük yaşta ise, adenotonsillektomi veya sünnet gibi bir operasyonla kombine edilecekse ya da hastanın isteği bu yönde ise genel anestezi ile de gerçekleştirilir. Ameliyat yaklaşık olarak 1-2 saat sürer.

Kulak arkasından yapılan bir ameliyattır. Özellikle küçük çocuklarda kıkırdaklar henüz sertleşmediği için halk arasında “iple asma” olarak bilinen yöntem uygulanabilir. Bu yöntemde kulak derisi hiç açılmadan, sadece dikişler yardımı kulak kepçesine şekil verilebilir. Ameliyat sonrası bakım ile ilgili yeterli bilgi verildikten sonra bu yöntem iyileşme süresinin kısa olması nedeniyle avantajlıdır.

Daha büyük yaşlarda ve daha büyük deformitelerde cerrahi olarak sadece kulağın arkasında iz kalacak şekilde 3-4 cm’lik bir kesi açılarak kıkırdakların bir kısmının çıkarıldığı ve dikişler yardımı ile kulağın öne doğru gelen kısmının kafa derisine sabitlendiği yöntem de kullanılabilir.

Hastanın yaşının ameliyat başarısına etkisi yoktur. Sadece tüm ameliyatlarda olduğu gibi ileri yaşlarda iyileşme süresi daha uzun sürer. Yaş ilerledikçe iyileşme dokusu daha yavaş olur.

Kepçe Kulak Ameliyatları Sonrası

Ameliyat lokal anestezi altında gerçekleştiği için hasta aynı gün taburcu edilir. Ameliyat sonrasında şişlik ve kanama olmaması için iki gün süre kalacak şekilde bandaj yapılır. İkinci gün sonunda hasta kontrole çağırılır ve uzman doktor tarafından elastik bandaj açılır. Sonrasında saç bandı veya tenisçi bandı şeklindeki bir bandaj 10 gün süre ile geceleri takılır. İyileşme bu şekilde tamamlanır. Ameliyat olmamış gibi görünme süresi kişiden kişiye değişse de 10-12 gün civarında şişlik ve ödem tamamen geçer. Havuza, denize girmek için 3 hafta beklenir. Banyo ise üçüncü günden sonra yapılabilir.

Ameliyat sonrası tekrarlama ihtimali çok nadir görülen bir durumdur. Bu ameliyatla kesin çözüm sağlanır.