Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Blefaroplasti ameliyatı üst veya alt göz kapağı veya her ikisinden birden fazla deri ve/veya orbital yağın alınması işlemidir.

Sağlıklı bir göz ve göz çevresi kişiyi genç, dinamik ve canlı gösteren bölgelerdir. Göz kapağına yönelik şikayetlerin başında üst göz kapağındaki deri fazlalığı ve yağlanmalar gelirken alt göz kapağında en sık torbalanmalar, çukurluklar ve çizgiler gelir. Bu şikayetleri yaşayan kişilerde yorgun, yaşlı, üzgün, dinlenmemiş bir yüz ifadesi oluşur.

Estetiğin ve güzelliğin değişmez unsurları olan gözler ve göz kapakları, aynı zamanda yüzde yaşlanma belirtilerinin gözlendiği ilk bölgeleri olsa da genetik özellikler nedeniyle yapısal olarak erken yaşlarda da özellikle üst göz kapağında cilt fazlalığı görülebilir. Yaş grubundan bağımsız olarak ailesel özelliği nedenli bu görüntüsü olan hastalar da bu ameliyat için iyi adaylardır. Hastalarda bu probleme bağlı olarak karşılaştıkları sorulardan dolayı sosyal kaçınma olabilir, göz kapağı ameliyatları ile bu sorunlar giderilip kişinin enerjik ve özgüvenli olması sağlanır.

 

blefaroplasti2

 

Ameliyat Sonrası Dönem

Ameliyattan sonra ilk gün ağrı kesicilerle geçebilecek şiddette bir ağrının dışında çok ağrı beklenmez.

Göz kapakları ve göz çevresinde genelde 1-2 hafta içerisinde geçecek şekilde şişlik ve morluklar görülür. 5-7 gün sonra dikişler alınır. Hasta genellikle birkaç gün sonra işine ve günlük hayatına geri döner.

Üst göz kapağında üst kapak katlantısı içerisinde, alt göz kapağında ise kirpik diplerinde olacak şekilde kesi yerleri olur. Ancak iyi bir bakımla uzun vadede rahatsız eden bir ize neden olmaz