Dudak Estetiği

Bazı kişilerde dudak yapısı ince olabilir ya da yaşlanma ile birlikte dudaktaki yağ dokusu miktarının azalması ile dudak kalınlığında azalma oluşabilmektedir. Dudak kalınlaştırma amacıyla kişideki probleme ve yaşa bağlı değişmek üzere yapılabilecek birçok girişim mevcuttur.

Dudak ve burun arasındaki mesafenin daraltılmasını, üst dudağın daha kalın görünmesini hedefleyen işlemler (liplift) ve dolgu maddeleri kullanılarak dudağın kalınlaştırılması bu işlemlerden bazılarıdır.

Bu işlemler lokal anestezi altında gerçekleştirilebilen uygulamalardır. Şişlikler genellikle 7–10 gün içerisinde kaybolmaktadır.

Dudak kalınlaştırmak amacıyla kullanılan, cilt altına ve mukoza altına enjekte edilen ve vücutta mevcut bir madde olan hyaluronik ile dudağın kalınlaştırılması ameliyatsız bir yöntemdir.

Lip Lift (Dudak Kaldırma) Ameliyatı

Lip lift (Dudak kaldırma) ameliyatı, burun ve dudak arasındaki mesafenin uzunluğunu azaltarak dudak ve burun arasındaki mesafeyi ideal orana ulaştırmayı amaçlayan estetik bir müdahaledir. Bu estetik işlem sayesinde dudakların daha hacimli, daha büyük ve daha güzel görünmesi sağlanarak dudaklarda zamanla oluşan incelme, sarkma gibi olumsuz durumlar ortadan kaldırılır. Lip lift estetiği ile dudağın üst kısmındaki deriye müdahale edilerek dudaktaki kırmızı bölgenin daha dolgun hale getirilmesi amaçlanır.

Dudak Kaldırma (Liplift) Operasyonu

On sekiz yaşını doldurmuş her birey bu ameliyatı olabilir. Fakat anatomik bazı özellikler sonucun dah etkin olacağına dair ipucudur. Özellikle üst dudak ile burun tabanı arasındaki mesafe 15 milimetrenin üzerinde olan kişiler bu ameliyat için en uygun adaylardır. Fakat, operasyon bazı durumlarda, her birey için uygun olmadığından birtakım analizler yapmayı uygun görüyoruz. Tavşan dudak şeklinde tabir ettiğimiz, doğumsal dudak anomalisine sahip olan bireylere ve anestezi uygulamasına engel teşkil edecek hastalıklara sahip bireylere bu işlemi önermemekteyiz. Operasyon için uygun kriterler sağlandığı sürece bu estetik operasyonun uygulanmasında herhangi bir sorun yoktur.

Lip lift estetiği dudak yapısını sevmeyen, doğal görünümlü bir dudak büyütme etkisi arayan, uzun bir yüz yapısına sahip ve aynı zamanda uzun bir filtruma (burun tabanı ile üst dudak arasındaki mesafe) sahip bireyler için oldukça başarılı bir tercih olarak karşımıza çıkmaktadır.

Lip Lift Sonrası 

Operasyonun ardından ilk günlerde ödem gözlemlenebilir ve bu oldukça normal bir durumdur. Ödemler, vücudun operasyona ve atılmış olan dikişlere karşı verdiği doğal bir tepkidir. Operasyon sonrası zamanla bu ödemler ortadan kalkar ve bölge normal görünümüne kavuşur. Aynı zamanda, vücudunuz dikişlere ödem dışında daha farklı şekillerde de tepki verebilir. Bunlar sürecin normal seyirleridir, bu yüzden herhangi bir endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Dudakta; çok nadiren de olsa geçici hissizlik, ağrı, gerginlik, enfeksiyon, kanama, şişkinlik gibi durumlar meydana gelebilir. Bu durumlar çok nadir durumlar olsa da bu süreci daha iyi ve daha az yan etkiyle atlatmak için, size verilen tavsiyelere uymanız önem arz eder.

Operasyon sonrası iyileşme süreci 5-7 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir. Yaranın olduğu alandaki hafif kızarıklıkların iyileşmesi ise 1-2 ay kadar bir süreyi kapsar. Her geçen gün daha da hızlı bir iyileşme meydana gelecek ve yüz bölgesi normale dönecektir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken noktalar, diyetimizde yumuşak besinleri tercih etmek ve bölgeyi fazla germemeye çalışmaktır. Bu durumlara dikkat ettiğiniz takdirde, vücudunuza iyileşme sürecinde destek olacak ve böylelikle iyileşme sürecinizi hızlandırmış olacaksınız.

Lip lift estetiği, dolgu işleminden farklı olarak kesinlikle kalıcı bir işlemdir. Bu açıdan diğer dudak operasyonları ile kıyaslandığında oldukça avantajlı bir uygulamadır ve herhangi bir tekrar işlemine gerek yoktur. Bu işlem sonrası dudak ve burun arasındaki mesafede ideal orana sahip olabilir ve doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. Üst dudağınızın normal bir kalınlık ve duruşa sahip olmasıyla birlikte gülüşünüz de değişmekte ve hoş bir görünüm almaktadır. Aynı zamanda dudak üstünüzde yer alan kırışıklıklarda da bir azalma olduğunu fark edeceksiniz.