Bişektomi

İnsan vücudunda yüzün sahip olduğu şekil; çekiciliğin ve güzelliğin en önemli unsurlarından biri olarak kabul edilmektedir. Altın oran olarak nitelendirilen yüzün yanak ve çene bölgesinin diğer bölgelerle belli bir orana sahip olması ideal yüz şekli kavramını ortaya çıkarmıştır. Altın oran unsurundaki en önemli kriter çene ve yanak alanlarının genel anlamda bir üçgen şekli oluşturmasıdır. Bu sayede estetik anlamda insan yüzü daha çekici ve güzel olarak kabul edilmektedir.

Genel adıyla yanak estetiği; literatür adıyla bişektomi ameliyatı; yüz konturunun köşeli ve yanak bölgesindeki yağ yastıklarının yoğun olduğu durumlarda yüze gerçekleştirilen üçgenleştirme operasyonudur. Özellikle ABD’de Hollywood yıldızlarının birçoğu tarafından tercih edildiği için Hollywood yanağı operasyonu olarak ta ifade edilen bu estetik operasyon; sonuçları bakımından son derece tatmin edici olmakta ve memnuniyet oranı yüksek bir estetik operasyon olarak nitelendirilmektedir.

Kalın yüz hatlarına sahip olan, yüz hatları belirgin olmayan, yanaklarında yağ miktarı fazla olan, yüzünden dolayı kilolu görünen ve yapısal olarak tombul bir yanak görünümüne sahip olan bireyler bu operasyondan en fazla fayda gören kişilerdir.

Altın oran hedeflenerek yapılan yanak estetiğiyle danışanlar, belirgin elmacık kemikleri ve daha ince bir yüz hattına sahip olmaktadır. Bu operasyon kalıcı etkiye sahip bir operasyondur.  Bişektomi ameliyatı lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir ameliyattır.

Bişektomi Operasyonunun Yan Etkileri – Riskleri Var mıdır?

Yanak estetiği ameliyatı tıpkı diğer tüm ameliyatlar da olduğu gibi bazı riskleri bünyesinde barındırmaktadır. Her ne kadar düşük görülme sıklığında olsa bile ortaya çıkabilecek muhtemel riskler operasyon sırasında hastanın ağzının iç kısmından çalışıldığından hastada görülebilecek muhtemel kanama ve enfeksiyon riski olarak karşımıza çıkmaktadır. Meydana gelebilecek bu muhtemel enfeksiyon riskine karşı olarak antibiyotik kullanımı gerçekleştirilmektedir. Ortaya çıkabilecek bu riskler nadiren görülmektedir.

Yanak Estetiği Operasyonu Sonrası

Operasyon sonrasında hastanın ağzının içerisinde ufak çapta dikişler bulunduğundan ilk birkaç gün sıvı gıda alımı tavsiye edilmektedir. Daha sonrasında ise kademeli olarak katı gıdalara geçiş yapılabilmektedir. Ameliyattan sonraki ilk üç gün hastanın ağız içi gargara kullanması ağız içi hijyeninin sağlanması açısından altı çizilmesi gereken son derece önemli bir husustur.

Yanaklarda ortaya çıkan hassasiyet durumu birkaç gün içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Yine yanak bölgesinde meydana gelebilecek şişlikler bir hafta içinde düzelecektir. Operasyon sonrasında yanağın arzu edilen görüntüsü ortalama olarak 3-4 hafta içinde ortaya çıkmaktadır. En iyi hale ise 6 ayda kavuşulur.